Jedni czytelnicy „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” rozpoczynają lekturę swojego tygodnika od sportu, inni od relacji policyjnych, wcale liczna grupa szuka jednak najpierw rubryki „Uśmiechnij się”. Jest to propozycja tekstowa, która ukazuje się najdłużej, zaczęto ją bowiem publikować po reaktywowaniu „Głosu” z początkiem lat osiemdziesiątych. W nielicznych, krótkich zresztą okresach, gdy się nie ukazywała, czytelnicy nie kryli swojego niezadowolenia, domagając się przywrócenia „śmiysznotek” telefonicznie i listownie.
Rubryka „Uśmiechnij się” miała swoje poprzedniczki, cieszyński tygodnik przez wiele lat drukował bowiem na swych łamach teksty folklorystyczne. Najpierw była to proza ludowa zamieszczana od przypadku do przypadku, następnie kontynuowane z tygodnia na tydzień cykle „Gawędy, baśnie, legendy” oraz „Paweł Rucki opowiada”. W obydwu spory udział miały wątki humorystyczne, które stanowią współcześnie najbardziej żywotny nurt prozy ludowej. Skupienie się właśnie na nim podpowiedzieli sami czytelnicy, nadsyłając zasłyszane przez siebie kawały. Drukowano je najpierw z nadtytułem „Z ludowego humoru”, a później pojawiła się sympatyczna winietka „Uśmiechnij się”.
Od tego czasu opublikowano pod nią tysiące kawałów i anegdot,a życie dowiodło ich czytelniczej atrakcyjności. Jako pierwsi zaśmiewają się z nich graficy komputerowi i pracownice korekty, a już nazajutrz po ukazaniu się w kioskach „Głosu” można usłyszeć opublikowane przezeń kawały podczas koleżeńskich spotkać i rodzinnych uroczystości. Jest symtomatyczne, że powtarzają je również ludzie „nie stela”, co świadczy o tym, że cieszyńska gwara nie jest aż tak hermetyczna, za jaką czasem uchodzi.
Wielu miłośników rubryki „Uśmiechnij się” prosiło od dawna o wydanie prezentowanych w niej kawałków i anegdot w formie książkowej. Postanowiliśmy spełnić te życzenia, przypominając niektóre teksty drukowane na łamach „Głosu” w latach osiemdziesiątych. Jest to, oczywiście, tylko skromny wybór opublikowanych w tygodniku kawałków i anegdot.